OKOLICE

Szlaki zwykłe

Legenda:

Poziom trudności szlaku:

- szlak łatwy

- szlak średni

- szlak trudny

Długość szlaku:

  - krótki

- średniej długości

- szlak długi

 

       Rabka - Piątkowa (714 m) - ok. 1.30 godz. z centrum Rabki za szlakiem żółtym; po lewej stronie cmentarz 150 żołnierzy radzieckich z II wojny światowej. Z trasy, która ciągnie się ku górze, rozległe widoki na położoną w dolinie Rabkę i otaczające ją szczyty Gorców i Beskidu Wyspowego. Celem wycieczki jest kościółek Św. Krzyża z 1757r (kościółek spłoną pod koniec XX w. - obecnie odbudowany). Według legendy ufundował go podróżny cudownie uratowany z rąk zbójników. Na wschodniej ścianie kompozycja Ukrzyżowania z przełomu XVIII i XIX wieku, ołtaże późnobarokowe. Kościółek otoczony jest starymi drzewami , uznanymi za pomniki przyrody. W pobliżu, po drugiej stronie szosy Kraków - Zakopane źródełko, zwane "Pocieszna Woda", według miejscowych wierzeń czerpana z niego woda ma moc cudownego uzdrawiania.


       Rabka - Luboń Wielki (1023 m) - szlak koloru zielonego, ok 2.30 godz. Luboń Wielki to jeden z najpopularniejszych szczytów Beskidu Wyspowego. Na szczycie niewielki schronisko PTTK (10 miejsc noclegowych, jadalnia, bufet), zbudowane w 1931 r. oraz stacja przekaźnikowa TV (stacja ta jest bardzo charakterystyczna dla Lubonia, widać ją z kilkunastu kilometrów). Panoramę ze szczytu ogranicza wysoki las - widoki jedynie w stronę północy i wschodowi na szczyty Beskidu Średniego, sąsiedni Szczebel oraz dalsze szczyty Beskidu Wyspowego - Lubogoszcz, Śnieżnicę, Ćwilin, W zejściu kierujemy się za znakiem niebieskim - ok. 2 godz.


    Rabka-Zaryte - Luboń Wielki (1023 m), ok. 2.30 godz. Z centrum Rabki szosą w kierunku Mszany Dolnej. W Zarytym spotykamy szlak żółty, prowadzący z Olszówki - kierujemy się za nim w lewo. Podejście pod las, a później wspinaczka na stoki Lubonia. Szlak nosi nazwę "Perci Borkowskiego"' miejscami przypomina rzeczywiście szlaki tatrzańskie. Przechodzimy bowiem przez rezerwat skalny "Luboń Wielki", który tworzą rozrzucone na powierzchni 11.8 ha usuwiska fliszowe z bogactwem form skalnych o oryginalnych i interesujących kształtach. Na wysokości ok. 881 m npm. jaskinia, długośś korytarzy 8 m. (aby dojść do jaskini należy skręcić ze szlaku po skończeniu wspinaczki po usypisku z kamieni). Schodząc ze szczytu do Rabki kierujemy się się za szlakiem zielonym lub niebieskim (ok. 2 godz.). 


      Rabka - Stare Wierchy (970 m) - szlak czerwony (fragment Głównego Szlaku Beskidzkiego), czas przejścia 2.30 godz. Z centrum Rabki ulicą Orkana, dalej ul. Gorczańską. Początek trasy to podejście na Maciejową (814 m). Piękne widoki na położoną w dole Rabkę, okoloną wokół szczytami Beskidu Wyspowego (Luboń Wielki, Szczebel, Lubogoszcz i dalej: Śnieżnica i Ćwilin). Wrejonie tego szczytu na polanie Przysłop wzniesiono w 1977 r. bacówkę PTTK , ma 24 miejsca noclegowe. Od bacówki mozolne podejście pod Wierchową (940 m), dalej obok wierzchołka Jaworzyny Ponickiej (995 m), przełęcz Pośrednie (918 m) dochodzimy do grzbietowych hal górskich, które noszą ogólną nazwę Stare Wierchy (ok. 970 m). Stoi tu schronisko PTTK wzniesione w 1973 r. w miejscu poprzedniego, spalonego przez Niemców podczas II wojny światowej . Ze Starych Wierchów rozciągają się rozległe widoki  na Gorce, Tatry Wysokie i Zachodnie (przy ładnej pogodzie), Małą Fatrę, Magurę Orawską - panoramę ku zachodowi zamyka wyniosły garb Babiej Góry (1725 m) i pasma Polic.

 
  Powrót Do góry